Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Pogoda jest to bieżący stan atmosfery w danym miejscu. Na pogodÄ™ skÅ‚adajÄ… siÄ™ parametry takiej jak: temperatura i wilgotność powietrza, opady i osady atmosferyczne, ciÅ›nienie atmosferyczne, prÄ™dkość i kierunek wiatru oraz rodzaje zachmurzenia. Energia sÅ‚oneczna jest gÅ‚ównym źródÅ‚em ciepÅ‚a, które wyzwala procesy pogodowe.

Temperatura powietrza na powierzchni kuli ziemskiej jest uzależniona od wielu czynników:

Wysokości nad poziomem morza

Wraz ze wzrostem wysokoÅ›ci bezwzglÄ™dnych temperatura powietrza spada Å›rednio o 0,6°C na każde 100 m.

Szerokości geograficznej

Kulistość Ziemi sprawia, iż promienie sÅ‚oneczne padajÄ… na jej powierzchniÄ™ pod różnym kÄ…tem, w różnych szerokoÅ›ciach geograficznych. Ilość energii sÅ‚onecznej, która dociera do powierzchni Ziemi zależy od wysokoÅ›ci SÅ‚oÅ„ca nad horyzontem. Toteż w szerokoÅ›ciach, gdzie promienie padajÄ… na powierzchniÄ™ pod najwiÄ™kszym kÄ…tem, temperatura jest najwyższa, a tam, gdzie kÄ…t padania promieni  sÅ‚onecznych jest niewielki temperatura jest niska.

Rzeźby terenu

(Nachylenie i ekspozycja stoków) - stoki dosÅ‚oneczne majÄ… wyższe temperatury. Na póÅ‚kuli póÅ‚nocnej sÄ… stoki poÅ‚udniowe zaÅ› na póÅ‚kuli poÅ‚udniowej - stoki póÅ‚nocne. W obniżeniach terenu (doliny, kotliny) może nawarstwić siÄ™ zimne powietrze, gdyż ma ono wiÄ™kszy ciężar od powietrza ciepÅ‚ego. Temperatura powietrza w obniżeniu jest wtedy niższa niż na obszarach, które sÄ… wyżej poÅ‚ożone. Takie zjawisko nazywamy inwersjÄ… temperatury.

Pokrycia terenu

Szczególne znaczenie ma wilgotność podÅ‚oża i jego barwa, bowiem od nich zależy zdolność pochÅ‚aniania i odbijania promieniowania sÅ‚onecznego. Stosunek promieniowania odbitego do caÅ‚kowitego promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi nazywamy albedo. Ciemna powierzchnia podÅ‚oża ma wiÄ™ksze możliwoÅ›ci pochÅ‚aniania promieniowania oraz oddawania ciepÅ‚a atmosferze. Temperatura powietrza jest wysoka, jeżeli jest niskie albedo. PodÅ‚oże jasne, np. Å›nieg, lód, odbija wiÄ™kszość promieniowania sÅ‚onecznego i niewiele go pochÅ‚ania.

Rodzaju podłoża

Na temperaturÄ™ powietrza wpÅ‚ywa różnica szybkoÅ›ci nagrzewania siÄ™ i oddawania ciepÅ‚a przez wodÄ™ i lÄ…d. LÄ…d nagrzewa siÄ™ szybciej niż woda, ta z kolei wolniej oddaje ciepÅ‚o. Dlatego też latem morze jest chÅ‚odniejsze od lÄ…du, cieplejsze natomiast jest zimÄ….

PrÄ…dów morskich

TemperaturÄ™ powietrza podwyższajÄ… ciepÅ‚e prÄ…dy morskie, co jest wyjÄ…tkowo dobrze widoczne zimÄ… w Å›rednich i wyższych szerokoÅ›ciach geograficznych, zimne prÄ…dy natomiast obniżajÄ… temperaturÄ™. Obniżanie lub podwyższanie temperatury powietrza na skutek zachowania prÄ…dów morskich zaznacza siÄ™ w gÅ‚ównej mierze w strefie wybrzeży morskich.

Zachmurzenia

Jest to stopieÅ„ pokrycia nieba przez chmury. Aby okreÅ›lić ten stopieÅ„ stosuje siÄ™ skalÄ™ od 0 do 8 (0 – brak, 8 – oznacza peÅ‚ne zachmurzenia). JednoczeÅ›nie przy okreÅ›laniu stopnia zachmurzenia podaje siÄ™ także rodzaj i gatunek chmur. WiÄ™ksze zachmurzenie pojawia siÄ™ z reguÅ‚y nad oceanami niż nad lÄ…dami (odstÄ™pstwem jest strefa równikowa).

Cyrkulacji powietrza

SÅ‚oÅ„ce w okolicy równika silnie nagrzewa powietrze. W wyniku czego powstajÄ… silne prÄ…dy wznoszÄ…ce. Rzadkie, gorÄ…ce powietrze unosi siÄ™, co wywoÅ‚uje powstanie dookoÅ‚a równika strefy obniżonego ciÅ›nienia i tzw. pasa ciszy. Pas ciszy jest strefÄ… bezwietrznÄ…. PojawiajÄ… siÄ™ tam również bardzo sÅ‚abe wiatry o zmiennych kierunkach. W tej strefie można zaobserwować duże zachmurzenie, czÄ™ste opady deszczu i burze.

Wyniesione w strefie równikowej powietrze szerzy siÄ™ w górnych warstwach troposfery (antypasaty) i osiada w obszarach okoÅ‚o 30°-35° szerokoÅ›ci geograficznej. Powietrze jest tam suche i ciężkie. PowstajÄ… pasy zwrotnikowych wyżów. Ze strefy podwyższonego ciÅ›nienia wokóÅ‚ zwrotników, powietrze rozprzestrzenia siÄ™ w stronÄ™ równika. PowstajÄ…ce wiatry to pasaty, które sÄ… wiatrami staÅ‚ymi. Pod wpÅ‚ywem dziaÅ‚ania siÅ‚y Coriolisa majÄ… one na póÅ‚kuli póÅ‚nocnej kierunek póÅ‚nocno-wschodni, a na póÅ‚kuli poÅ‚udniowej kierunek poÅ‚udniowo-wschodni. Część powietrza ze strefy zwrotnikowych wyżów poprzenosi siÄ™ w stronÄ™ wyższych szerokoÅ›ci geograficznych. Powietrze, które przemieszcza siÄ™ w dolnej troposferze przyczynia siÄ™ do wywoÅ‚ania strefy wiatrów zachodnich.

W wyniku niskiej temperatury w obszarach okoÅ‚obiegunowych, powietrze osiada i tworzy nad biegunami strefy podwyższonego ciÅ›nienia. Od biegunów w kierunku niższych szerokoÅ›ci geograficznych powietrze przemieszcza siÄ™ tworzÄ…c wiatry o kierunku wschodnim. Strefa obniżonego ciÅ›nienia powstaje na obszarach znajdujÄ…cych siÄ™ pomiÄ™dzy strefÄ… okoÅ‚obiegunowÄ… i strefÄ… wyżów zwrotnikowych. W strefie tej, na skutek kontaktu powietrza zwrotnikowego i polarnego tworzÄ… siÄ™  fronty atmosferyczne. WygrywajÄ… tu wiatry zachodnie, które zaznaczajÄ… siÄ™ szczególnie na póÅ‚kuli poÅ‚udniowej. Krążenie powietrza na Ziemi czÄ™sto odbiega od opisanego schematu. PrzyczynÄ… rozbieżnoÅ›ci tej jest miÄ™dzy innymi powstawanie sezonowych oÅ›rodków niskiego lub wysokiego ciÅ›nienia. W lecie nad lÄ…dami powstajÄ… oÅ›rodki niżowe, w zimie wyżowe.

Bibliografia:

  1. Ziemia nasza planeta Nowa Era, Warszawa 1999
  2. Vademekum maturzysty geografia wyd. Zielona Sowa
  3. Åšwiat wiedzy, atmosfera.

Autor: Angelika Ferenc


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: